Zgłoś sugestię

Zgłaszanie sugestii, uwag, poprawek
Podaj treść sugestii, minimum 5 znaków
Podaj adres email
Zaloguj
Logo loginu
Logo hasła
Zapomniałem hasła

JPK FA w faktury online

JPK FA to Jednolity plik Kontrolny z faktur sprzedażowych. Plik ten jest generowany ze wszystkich dokumentów sprzedażowych w formie xml. JPK FA zawiera wszystkie towary i usługi, które zostały sprzedane. Cechą charakterystyczną tego pliku jest jego rozszerzenie, czyli XML. Format ten umożliwia szybkie wczytanie i przetworzenie pliku. Mimo, że plik xml jest mało czytelny to zawiera wszystkie niezbędne dane potrzebne do skontrolowania przedsiębiorcy.

Kiedy i kto plik JPK FA musi wygenerować?

Od 1.lipca 2018 roku wszedł obowiązek dla wszystkich przedsiębiorców generowania pliku JPK FA. Jednakże, nie ma obowiązku tworzenia tego pliku co miesiąc jak to jest w przypadku JPK VAT.
JPK FA generuje się na wyraźną prośbę urzędu skarbowego, który przeprowadza kontrolę. I tylko w przypadku kontroli plik ten należy przekazać organom.
Urząd skarbowy ma kilka powodów by zażądać od przedsiębiorcy JPK FA. I jest to w przypadku:

Teoretycznie organ podatkowy może poprosić o JPK w każdej chwili. Podatnik ma na wygenerowanie i przekazanie pliku nie mniej niż 3 dni. Dokładny czas wskazany jest w wezwaniu. W przypadku zbyt krótkiego czasu i niemożliwości sporządzeniu pliku JPK FA w wyznaczonym terminie można wystosować pismo o wydłużenie czasu.

Jak łatwo i szybko przygotować JPK FA?

ako, że na przygotowanie i przekazanie do US pliku JPK FA zazwyczaj mamy tylko kilka dni, warto pomyśleć o nim już teraz. Plik JPK FA nie jest skomplikowany ani czasochłonny jeżeli fakturowanie prowadzi się w odpowiednim programie do wystawiania faktur. Najlepiej wybrać taki, który posiada automatyczny generator JPK czyi program do wystawiania faktur, faktura-online.pl
W faktura-online.pl wypisuje się faktury, które jednocześnie są efakturą. Można je zapisać w programie, wysłać bezpośrednio z programu emailem do kontrahenta, zapisać w pdf a przede wszystkim z wszystkich zapisanych faktur wygenerować plik JPK FA w schemacie XML.

W tym celu najważniejsze jest to, by tylko i wyłącznie korzystać z programu faktura-online.pl i zapisywać każdą fakturę do listy faktur w swoim koncie.
Jeżeli tak jest prowadzone fakturowanie, to gdy przyjdzie wezwanie z US wystarczy wejść w „Generuj Plik JPK FA”, który znajduje się w liście dokumentów.
Następnie należy uzupełnić wymagane dane dotyczące danego urzędu skarbowego, zaznaczyć okres, za który JPK ma się wygenerować i potwierdzić przyciskiem „Generuj i pobierz”.

Wszystkie pobrane pliki JPK FA zachowują się w Liście plików JPK i w każdym momencie można je pobrać i wysłać do US.

W jaki sposób dostarczyć plik JPK do US

Plik JPK FA przekazać do Urzędu Skarbowego można w następujący sposób:
Poprzez zainstalowanie aplikacji Klient JPK
Przekazując zapisany plik na nośniku elektronicznym.

Pliku JPK nie można wysłać drogą mailową

Należy pamiętać, że za niewysłanie JPK FA lub opóźnienie w jego dostarczeniu, organ podatkowy może nałożyć kary finansowe, jako mandat do 4200zł lub wyrokiem sądu do nawet kilkudziesięciu tysięcy.

W serwisie do faktur online faktura-online.pl używamy plików cookies i podobnych technologii np. w celach:
- świadczenia usług,
- statystyk,
Korzystanie z programu do wystawiania faktur online bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.

Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegółyznajdziesz na tej stronie: Kliknij