Zgłoś sugestię
Faktura zaliczkowa jest dokumentem księgowym, który wystawia się podczas trwania transakcji. Na podstawie faktury zaliczkowej kontrahent uiszcza zaliczkę na towar lub usługę, którą sprzedaje. Zaliczka może być na całość zamówienia lub na jego część. Faktur zaliczkowych do jednego zamówienia może być kilka. Sprzedawca może ustalić, że podczas trwania umowy etapowo kontrahent uiszcza wpłaty, które właśnie na fakturze zaliczkowej są określone.
Faktura zaliczkowa zabezpiecza obie strony transakcji. Na takim dokumencie musi być informacja o temacie umowy, co sprzedajemy lub jaką usługę wykonujemy oraz jaka cena całkowita była ustalona. Dokument zaliczki należy zaksięgować podobnie jak fakturę, odprowadzając podatek vat.
W szybki i łatwy sposób fakturę zaliczkową wystawić można otwierając program do wystawiania faktur zaliczkowych faktura-online.pl Program ten jest systemem internetowym, działającym online czyli będąc gdziekolwiek , korzystając z jakiegokolwiek urządzenia z dostępem do internetu można wystawić fakturę zaliczkową.
Program do wystawiania faktur faktura-online.pl udostępnia szablon do wypełnienia faktury zaliczkowej.
Standardowe rozwiązania pozwalają na intuicyjne wypełnienie pól. W fakturze zaliczkowej podobnie jak w innych dokumentach są dane, które obowiązkowo należy wypełnić i są to:
Przy każdym podmiocie można dopisać dodatkowo inne informacje, takie jak adres email, nr KRS, strona www, numer telefonu czy faxu. Tak jak na każdym dokumencie tak i na fakturze zaliczkowej należy umieścić numer zaliczki oraz daty.
Tak wypełniony wzór zaliczki należy wydrukować i przekazać klientowi do zapłaty.
Po uregulowaniu przez nabywcę faktury zaliczkowej należy ją rozliczyć. Co to tak naprawdę oznacza? Wiadomo, że fakturę zaliczkową nalży zaksięgować podobnie jak fakturę. Natomiast po zrealizowaniu całego zamówienia należy wystawić do zaliczki fakturę, potocznie zwaną końcową lub rozliczeniową. Faktura taka powinna zawierać w swej treści standardowo:
Finalnie na fakturze końcowej, rozliczającej zaliczkę uzyskamy kwotę, którą klient powinien dopłacić lub faktura będzie na kwotę 0 zł - jeżeli całość została uregulowana przez zaliczkę.
Fakturę zaliczkową można wystawić korzystając z bezpłatnego szablonu, jednakże, gdy wystawi się dokument w wersji abonamentowej można go zapisać do listy dokumentów tworząc archiwum. Dzięki temu system automatycznie nalicza kolejną numeracje, pamięta dane Sprzedawcy i Nabywcy, pozwala na wysyłkę zaliczki emailem bezpośrednio z programu. Abonament daje jeszcze więcej możliwości, które ułatwiają faktorowanie i prowadzenie firmy.